Kelebek - Henri Charriére (Roman Özeti)

Özet
Fransa'nın Ardéche şehrinde yaşayan Henri, işlemediği bir cinayetle suçlanmaktadır. Yargılanmak üzere mahkemeye çıkarıldığında avukatı elle tutulur bir delil olmadığından beraat edeceğinden emindir. Mahkemede bulunan başsavcı müebbet hapis kararlarıyla ün yapmıştır. Mahkeme kararı açıklar ve Henri müebbet kürek mahkumu olur. Conciergerie cezaevinde hücreye atılan Henri, işlemediği bir suçtan mahkum olmasına boyun eğmez ve ilk günden kaçışı düşünmektedir. Bu cezaevinde kaçmak için kendine yol arkadaşı bulur ve beraber plan yaparlar.

Fransız Güyanı'na doğru gitmeyi bekleyen Kelebek ve arkadaşı güyana vardıktan sonra aldığı öğütler ile kendilerini para karşılığında hastaneye yatırtırlar, buradan ilk kaçışlarını denerler ve kaçarlar.Bir tekne ile yolculuğa başlayan Kelebek ve arkadaşı bir adaya varır ama burada kabul edilmezler ve iki hafta içinde ayrılmaları gerekir. Buradan üç yeni kaçakla beraber yola çıkarlar. İlk ulaştıkları yerde bu üç yabancıyı bırakan Kelebek ve arkadaşı kıyıdan ayrıldıktan kısa bir süre sonrapolisler tarafından durdurulur ve Rio Hacha cezaevine atılırlar. Buradan plan yaparak tekrar kaçarlar ve Kelebek tek başına Kızılderili bir kabilede yaşamaya başlar. Burada iki eşi olur ve uzun bir süre kalır. Fakat kabileden ayrılmak zorunda olduğunu, geri dönerek yapması gereken şeyler kutupsal.com olduğunu söyler ve üzülerek ayrılır ama geri dönme sözüyle. Buradan ayrıldıktan kısa bir süre sonra yakalanır ve Santa Marta cezaevine atılır. Buradan da kaçmaya çalışır ama başaramaz. Santa Marta cezaevinden Baranquilla'daki bir cezaevine nakledilirler. Buradan da defalarca yılmadan kaçmaya çalışırlar ama başaramaz ve Fransa'ya iade edilirler. Bu kez yaşamı daha zor olan ve daha önce kaçmayı başaran mahkumların atıldığı Royal adasına atılır. Takrar farklı cezaevelerinde yatar ve birinde isyan çıkarır.

Srekli kaçmaktan vazgeçmeyen Kelebek sonunda yeni Çinli arkadaşları ile kürek cehenneminden kaçarlar. Kaçış ardından gelen zorlukların sonunda uzun tekne yolculuğuyla İngiliz Güyanı'na varırlar. Burada kabul edilir ve kimliklere sahip olurlar. Bir süre burada kalır ve para kazanmak için kutupsal.com iş yaparlar. Ama Kelebek buradan da ayrılmak istemektedir. İngiliz Güyanı'ndan da ayrılan Kelebek ve arkadaşları Venezuella'ya varır ve kısa bir hapisten sonra bir yıl belirli bir köyden ayrılmama şartı ile beş yıl sonra tam vatandaşlık hakkı kazanacaktır.

Kelebek burada namuslu ve düzgün bir hayat sürüp, Venezuella'ya kendini tam anlamıyla kabu ettirmeye karar verir. Sonunda Kelebek kendine bir vatan bulmuştur ve özgürdür.Henri Charriére
Yazar 16 Kasım 1906'da Fransa'nın Ardéche şehrinde doğmuştur. Annesi 10 yaşındayken ölmüş, çocukluğu iki kız kardeşiyle öğretmen olan babasının yanında geçmiştir. 1923 yılında 17 yaşındayken kutupsal.com Fransız Deniz Kuvvetleri'ne yazılmış, burada yıl çalışmıştır. Buradan ayrıldıktan sonra Paris'te suç örgütlerine katılmış, yasadışı işler yapmaya başlamıştır. 29 Temmuz 1973'te 67 yaşında gırtlak kanserinden ölmüştür.

Yazarın "Kelebeké ve "Banko" adlı iki eseri vardır. Kelebek'te işlemediği bir suçtan atıldığı cezaevinden kaçışını anlatırken, Banko adlı eserinde kaçtıktan sonraki hayatını anlatmıştır. Henri Charriére aslen bir yazar değildir. Yazdığı ilk kitabı Kelebek ile ünlenmiş ve tutulmuştur. Amerika'da 5.5 milyon, Fransa ve Almanya'da 1'er milyon satmıştır.Kitap Bilgileri
Adı: Kelebek
Yazarı: Henri Charriére
Yayın Evi: E Yayınları
Sayfa Sayısı: 571
Türü: Polisiye


Roman özetini kendim yazdım, hiç bir yerden alıntı değildir. İzinsiz kullanılamaz.

01 Nisan 2010