Roma (İtalya) Gezisi - Mart 2017

7 günlük Roma ve Venedik gezi planını sınavlar nedeniyle mecburen bölmek zorunda kalarak 2017'nin ilk yurtdışı gezisini sadece Roma olarak değiştirdim ve böylesi daha güzel oldu. Ayrıca yanlışlıkla Roma için yaptığım ve tatilim 7 gün olarak kalsaydı boşa gidecek bir geri iadesiz otel rezervasyonundan da kurtulmuş oldum, hatta bu otelde de kaldığım için gezi daha güzel geçti, son iki günü özellikle.

Roma'ya Gidiş
Yolculuk başlasın! Pegasus'un kalitesiz ama ucuz olan uçuşu sonunda Fiumicino - Leonardo da Vinci Havalimanı'na vardım, Roma merkez yaklaşık 30-45 dakika arası sürüyor. Daha önceden havalimanı-merkez arası ulaşım için bir rezervasyon yapmadım fakat Terravision firmasından kolay ve güvenli bir şekilde rezervasyon yaptırabilirsiniz, son güne bırakmamanızı tavsiye ederim, olur da yapamazsanız sıkıntı yok, havalimanından çıkınca hemen sağda birden fazla firma merkeze otobüs sağlıyor, gideceğiniz sezona/güne göre belirli bir süre beklersiniz, tek eksi yön bu.

Otele Giriş
Merkeze vardık, Roma Termini son durak. Buradan kalacağım ilk yeri aramaya başladım ve kısa bir sürede sorun çıkmadan yeri buldum. Fakat kalacağım ilk yer bir otel olmadığı için ulaşmak sıkıntı oldu, telefonla kalacağım yerin sahibini arayıp bir süre bekledim ve normalde rezervasyon yaptığım yerden farklı bir binaya gittik, biraz illegal kokusu aldım ama artık yapacak bir şey yok, otel ararken bunlara dikkat edin, eğer telefon edemeseydim, büyük ihtimalle uzun bir süre beklemiş ve başka bir yerde kalmak zorunda olabilirdim, ekstra da mesraf...

Roma'da İlk Gezmeler
Odaya girip eşyalarımı bıraktıktan sonra hemen sokağa attım kendimi, yatmaya gelmedik Roma'ya. Önce kaldığım çevreyi tanımak için bir tur attım ve sonrasında plansız bir şekilde rastgele bir yöne yürümeye başladım, dükkablara baka baka giderken bir sokak arasından uzakta tanıdık bir yer gördüm, o da ne, Kolezyum! Plansız olan rotamı Kolezyum'u görmek için ona doğru çevirdim, ve o güzel tarihi yapıya ulaştım, harika bir yer. Daha sonra da bahsedeceğim fakat şimdiden bahsedeyim biraz, her gün Kolezyum'u görmeye gittim, bazı günler iki kez, gündüz ve gece olarak.Roma'da Hava Durumu
Tarihler henüz ilkbaharda olduğu için hava ılıman bir yapıdaydı, yağmur yoktu fakat akşamları biraz hava soğuyor, bunu da göz önünde bulundurarak valizinizi hazırlayın. Bazı günler gündüz hava gayet iyiydi, tam gezmelik bir mevsim. Havanın kapalı olduğu anlarda fotoğraf çekmek sıkıntı olabiliyor ama profesyonel bir çekim yapma derdiniz yoksa sıkıntı yok.

Nereleri Gezdim?
Tabi ki yerlerin isimlerini yazacağım fakat girmedik delik bırakmadım desem yeridir. Tek olduğum için uymam gereken biri yoktu ve gezme konusu rahat oldu. İlk olarak günlük/iki günlük/üç günlük tarzdaki metro biletlerinden alarak hem paradan tasarruf hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yürüyerek de çoğu yere gidebilirsiniz tabi. Kolezyum (Colesseo veya The Colesseum) ilk durağınız olsun, Kolezyum'dan Vittoriano'ya yürüyerek gidebilirsiniz, birbirini uzaktan görüyorlar zaten. Vittoriano'da asansörle en üstüne çıkmayı unutmayın, bütün Romayı gören bir manzarası var. İşte Vittoriano'nun kendisi!


İspanyol Merdivenleri (Piazza di Spagna), Aşıklar Çeşmesi (Trevi Fountain) ve Pantheon birbirine çok uzak değil ve birinden diğerine giderken yolda girip çıkacağınız yiyecek-içecek ve diğer alışveriş dükkanları olduğu için buraları yürüyerek dolaşabilirsiniz. Sırasıyla Aşıklar Çeşmesi ve Pantheon.Birbirine yakın olan diğer iki yer de Vatikan ve Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant'Angelo veya Castle of the Holy Angel). Sant'Angelo'nun da içine girip en üstüne çıkmanızı tavsiye ederim, onun mnazarası da hairka, gittiğim gün hava kapalıydı. İşte Castel Sant'Angelo!


Daha önceden gitmek için baktığım bir yer daha vardı Cestius'un Piramidi (Piramide Cestia veya Pyramid of Cestius), burayı da kapalı bir günde ziyaret ettim mecburen.


Roma'ya tekrar gidersem (ki kesinlikle gideceğim) gidemediğim ya da orada olduğunu bile bilmediğim bazı yerlere gideceğim. Bu yukarıda gittiğim yerlerden fazlasına gittim aslında bu gezide fakat hepsini eklemedim, bunlar kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğim yerler, unuttuğum da vardır kesin.

Neler Yedim?
Aklınıza ilk gelenler, evet, pizza ve makarna. Panini'yi de es geçmeyelim ne kadar basit de olsa. Pizza için Kolezyum yakınlarında bir yere gittim, rastgele gittiğim bir yerdi fakat İstanbul'a dönünce gördüm ki internette tavsiye edilen en güzel yerler listesindeymiş, gerçekten de iyiydi. Makarnayı da İspanyol Merdivenleri yakınlarında ünlü bir yerde yedim, buraya özellikle gittim daha önceden araştırarak, ve çok iyiydi. Kolezyum civarında da bir yerde yedim fakat pek güzel değildi. Pantheon'dan sonra bir yerde de karidesli spagetti denedim ama yiyemedim ne yazıkki, aşırı derecede deniz kokusu vardı, makarnası iyiydi fakat karidesten bir parça bile alamadım, çok kötüydü. Belki iyiydi ama ben karidesi ilk kez denediğim için hiç beğenmedim.

Tatlı olarak tabi ki dondurma! Her gördüğüm dondurmacıdan bir-iki çeşit denedim, hepsi güzel fakat Venchi benim için en üst noktaydı, Grom da harika. Venchi'nin ayrıca çikolataları da efsane, dönüşte yanıma bol bol aldım, hala tadı damağımda.

Roma'dan Dönüş
Dönüş için Roma'dan havalimanına otobüs için önceden rezervasyon yaptırmıştım, bundan dolayı dönüş sıkıntı olmadı, yine Roma Termini yanından, gelişte indiğimiz yerden otobüse bindim.

Alışveriş için gezerken aldığım şeyler ve Nespresso'dan kahvelerin yanında Roma Termini'de Venchi'den bol bol çikolata-tatlı stoğumu yaptım. Valiziniz dolana kadar her şeyi alın, tavsiyem bol bol çikolata alın. Açıkçası ben çikolata dışında almaya değer çok önemli bir şey göremedim.

Gelecek Durak
Bir sonraki durak, bu gezide iptal olan Venedik! Önümüzdeki günlerde onun yazısını da paylaşacağım.

13 Ağustos 2017